کد خبر : 2011
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400 - 3:40

مصاحبه دکتر سعید محمد با خبرگزاری آناتولی

مصاحبه دکتر سعید محمد با خبرگزاری آناتولی

دکتر سعید محمد در مصاحبه ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه، به سوالات این خبرگزاری پاسخ داد. بخشی از متن این مصاحبه به قرار زیر می باشد. چرا وارد کارزار انتخابات شدید؟ یک چارچوبی را دو سال پیش مقام معظم رهبری با عنوان گام دوم انقلاب طراحی و بیانیه آن را صادر کردند. در حقیقت 40

دکتر سعید محمد در مصاحبه ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه، به سوالات این خبرگزاری پاسخ داد. بخشی از متن این مصاحبه به قرار زیر می باشد.

چرا وارد کارزار انتخابات شدید؟

  • یک چارچوبی را دو سال پیش مقام معظم رهبری با عنوان گام دوم انقلاب طراحی و بیانیه آن را صادر کردند. در حقیقت 40 ساله دوم انقلاب را تبیین و مسائل، مشکلات و راهکارها را ذکر کردند. نحوه اجرا را اینگونه اعلام کردند که باید تغییر نسل مدیریتی در کشور ایجاد شود. چون عموما عزیزانی که امروز در مسند حکمرانی هستند، همان نسل اول هستند که 42 سال پیش با مجاهدت انقلاب کردند و اداره کشور تا امروز در دستشان بود. تقریبا می‌شود گفت تغییر نسل مدیریتی اتفاق نیفتاده است. این مساله خودش یک خطر است. امروز شاهد هستیم اکثر کشورها به سمت جوان‌گرایی رفته‌اند. ما هم به دنبال این هستیم که مصداق باشیم و این فضا را باز کنیم. با توجه به سوابق اجرایی‌ام و ارتباطاتم با وزارتخانه‌های مختلف با مشکلات کشور آشنا هستم. همینطور با کشورهای مختلف به ویژه 15 کشور همسایه در حوزه کاری خودم روابط زیادی داشتم و ظرفیت‌های آنان را می‌دانم. به دنبال این هستم که دستور رهبری را لبیک بگویم.

در حقیقت شما برای تغییر وارد این عرصه شدید؟

  • بله، البته تغییر نمی‌شود اسمش را گذاشت. تحول بهتر است. یعنی هر سیستم و ساختاری بعد از یک مدت و دوره‌ای که کار می‌کند باید آسیب شناسی شود و مسائلش مشخص شود و مبتنی بر آن روش‌های جایگزین باید انجام شود. اگر یک مجموعه‌ای بخواهد راکد بماند مثل آب راکد فاسد می‌شود. به همین خاطر به نظر من وضعیت اداره کشور و ساختارها، قوانین و مقررات نیاز به تغییرات مستمر دارد. شاید در برخی جاها تاخیر هم شده و ما باید زودتر از این یکسری تغییرات را ایجاد می‌کردیم.

در حال حاضر مهم‌ترین انتقادی که به دولت آقای روحانی دارید چیست؟

  • نسبت به دولت خاص و مشخصی انتقاد ندارم. من به یکسری تفکرات انتقاد دارم. دو نوع تفکر در کشور ما حاکم است. یکی اینکه حل همه مسائل و مشکلات را ناشی از این می‌داند که ما باید مسائلمان را با غرب حل کنیم و مشکلات ما خارج مرزها حل می‌شود. تفکر دیگری که من آن را قبول دارم این است که مسائل و مشکلات ما در داخل کشور حل می‌شود. ما اینقدر ظرفیت در کشورمان داریم که اگر آنها را بشناسیم و از آن به صورت بهینه استفاده کنیم، از ظرفیت همسایگان نهایت استفاده را بکنیم و تعامل جهانی هم داشته باشیم مشکلات حل می‌شود. این حرف‌هایی که می‌زنم به این معنی نیست که من می‌خواهم دور ایران را دیوار بکشم. ما اتفاقا علاقمند هستیم که با همه کشورها تعامل خوبی داشته باشیم منتها این باید در جهت رفع مشکلات مردم باشد.
  • شعار بنده این است در سیاست خارجی اول همسایگان. چیزی که در 8 سال گذشته به شدت از آن غفلت شد.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.